Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Żłobkowe ABC

  1. 1. Czy dziecko  przychodząc do żłobka, powinno mieć jakieś szczególne umiejętności?


    Nie, dzieci przychodząc do żłobka nie muszą posiadać żadnych szczególnych umiejętności.

    2. Czy godzina o której przyprowadzę dziecko do żłobka na znaczenie? Czy mogę przyprowadzić dziecko w dowolnym czasie?


    Z uwagi na organizację zajęć dzieci prosimy przyprowadzać dzieci do żłobka do godziny 9:00. Po tym czasie dzieci rozpoczynają różnego rodzaju aktywności a wprowadzanie dziecka w trakcie zajęć, może dezorganizować pracę grupy. Potrzebujemy pamiętać, że małe dzieci potrzebują więcej czasu na zsynchronizowanie się z grupą i przyprowadzanie dziecka na już rozpoczęte zajęcia, nie służy. 

    3. O której godzinie dzieci jedzą śniadanie?


    Śniadanie w żłobku zaczynamy o 8:00 a kończymy o godzinie 8:30. Po tym czasie dzieci rozpoczynają inne aktywności.

    4. Czy jeśli dziecko się spóźni, dostanie śniadanie?


    Śniadanie rozpoczyna się o godzinie 8:00 i kończy o 8:30. Po tej godzinie nie ma możliwości zostawienia śniadania dla dzieci przychodzących później. Jest to podyktowane wymogami sanitarno-epidemiologicznymi związanymi z odpowiednim przechowywaniem posiłku.  

    5. Czy w ciągu dnia, między posiłkami, dzieci dostają coś do picia?


    Tak, w salach dzieci do dyspozycji mają wodę.

    6. Co zrobić jeśli dziecko ma alergię pokarmową? Czy dostanie inny posiłek?


    Dzieci u których stwierdzono alergię pokarmową, dostają posiłki wykluczające dany alergen. Konieczność wprowadzenia diety dla alergika odbywa się po dostarczeniu do żłobka zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego alergię.

    7.
    Czy do żłobka można przynosić swoje jedzenie?


    W żłobku mamy własną kuchnię, w której każdego dnia przygotowywane są świeże posiłki. Ze względów sanitarno-epidemiologicznych nie ma możliwości, by dzieci korzystały z posiłków przygotowanych poza placówką.

    8.
    Czy w żłobku dziecko może pić mleko modyfikowane?


    Posiłki w żłobku opracowywane i przygotowywane są ze starannością i w oparciu o normy żywienia dzieci do lat 3, zapewniające odpowiednią ilość składników odżywczych. Dzieciom od 1 roku życia nie podajemy mleka modyfikowanego.

    9.
    Czy z okazji urodzin dziecka, można przynosić do żłobka poczęstunek?


    Tak, jednak rekomendowane są owoce. Ważne jest, żeby były umyte, obrane i pokrojone w poręczne dla małych dzieci kawałki. 

    10. Czy dzieci mogą przynosić do żłobka butelki ze smoczkiem czy bidony?


    W żłobku dzieci piją z kubeczków a młodsze maluszki z kubeczków z dziubkiem. 

    11. Czy dziecko może przynosić do żłobka własne zabawki, pieluszki tetrowe, kocyki?


    Jedynym czasem, kiedy dzieci mogą przynosić „domowe przytulaki” są pierwsze dni pobytu dziecka w żłobku. Docelowo, dzieci nie przynoszą z domu „przytulaków”.  Brak zgody podyktowany jest przepisami sanitarno-epidemiologicznymi.


    12.
    Czy w szafce żłobkowej rodzice mogą przechowywać zabawki lub przytulanki?


    Zabawki przechowywane z szafkach w szatni bywają źródłem sporu dzieci podczas wychodzenia na dwór. Wielokrotnie dzieci chcą zabierać przytulaka na dwór lub nie chcą się z nim rozstawać po powrocie ze spaceru. Powoduje to niepotrzebne rozdrażnienie dzieci. Dodatkowo szafkowe zabawki są atrakcyjne dla kolegów i koleżanek a właściciele niekoniecznie mają ochotę się nimi dzielić. W efekcie dzieci czują się rozżalone i zawiedzione. Z dbałości o komfort dzieci, prosimy o nie przynoszenie zabawek do żłobka.

    13.
    Jak często dzieci wychodzą na dwór?


    W naszym żłobku staramy się, by dzieci wychodziły na dwór każdego dnia i bez względu na pogodę i porę roku. W ciepłe dni dzieci wychodzą również po południu.

    14.
    Czy muszę kupować jakieś szczególne ubrania na dwór dla dziecka ?


    Dzieci korzystają z żłobkowych placów zabaw o każdej porze roku bez względu na pogodę. W związku z dziecięcą aktywnością, fantazją i chęcią eksplorowania świata, ubranka mogą się zmoczyć wodą, błotem, zabrudzić trawą. Ważne, by wyposażyć dziecko w strój odpowiedni do pory roku i aktualnej pogody. Zimą przydadzą się kombinezony, jesienią nieprzemakalne spodnie i kalosze.

    15.
    Ile kompletów ubrań powinno być w szafce?


    Dobrze, by w szafce przygotować dwie zmiany ubrań. Zdarza się, że dziecko pobrudzi się podczas posiłku, zdarzają się również „wypadki higieniczne”.

    16.
    Ile pampersów powinno być w szafce?


    Zalecamy, by każdego dnia w szafce rodzice zostawiali minimum 7 sztuk pieluch.Każda sztuka powinna być podpisana.

    17.
    Jak często rodzice powinni prać pościel żłobkową?


    Pościel do prania oddawana jest raz w miesiącu. Ważne jest, żeby oddawana pościel była wyprasowana.

    18.
    Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?


    Szczoteczki do zębów wymieniamy co 3 miesiące.

    19.
    Czy opiekun ma prawo nie przyjąć dziecka do żłobka, jeśli stwierdzi, że dziecko na objawy choroby?


    Tak. W żłobku bardzo dbamy o to, żeby do placówki uczęszczały tylko zdrowe dzieci. Jeśli opiekun stwierdzi, że dziecko ma objawy infekcji, może odmówić przyjęcia.

    20.
    Czy jeśli dziecko wróci po chorobie, to czy może zostać w żłobku podczas gdy pozostałe dzieci pójdą na dwór?


    Do żłobka po chorobie wracają dzieci zdrowe, a to oznacza, że dziecko może brać udział we wszystkich aktywnościach przewidzianych w placówce.

    21.
    Czy w żłobku są organizowane zajęcia dodatkowe?


    Obecnie w żłobku odbywają się zajęcia umuzykalniające, dogoterapia finansowane ze składek Rady Rodziców i język angielski, który opłacany jest przez rodziców dzieci chętnych do uczestnictwa w zajęciach. 

    22.
    Dlaczego odbierając dziecko należy pukać do sali?


    Dźwięk domofonu i otwierających się drzwi dla każdego dziecka jest impulsem do wyczekiwania przy drzwiach na swojego rodzica. Dzieci biegną do drzwi tłumnie i każde z nich liczy, że to właśnie ich rodzic przyszedł by je odebrać. Zdarzają się dzieci, dla których wyczekiwanie na rodzica jest bardzo trudne, a rozczarowanie, że to „nie moja mama”  kończy się płaczem i roztrzęsieniem. Chcąc zminimalizować impulsy do trudnych emocji, prosimy rodziców, by pukali do Sali i czekali, aż opiekunka otworzy drzwi i przyprowadzi naszą pociechę. Kolejnym powodem, dla którego prosimy rodziców o cierpliwość podczas oczekiwania na oddanie pociechy jest fakt, że niekiedy przychodzicie państwo podczas posiłku, przewijania czy innej aktywności, która wymaga spokojnego dokończenia. Naturalną reakcją dziecka na widok rodzica, jest natychmiastowe porzucenie wszystkiego co dotychczas robiło.

    23.
    W jaki sposób mogę zgłosić nieobecność dziecka w żłobku?


    Nieobecność dziecka należy zgłaszać wyłącznie za pośrednictwem platformy

     

    24. Czy zgłaszając nieobecność dziecka należy podawać przyczynę nieobecności?


    Tak. Podawanie przyczyny pozwala nam monitorować ilość potencjalnych chorób.

    25.
    Czy w placówce można korzystać z toalet?


    Toalety w żłobku dostępne są TYLKO dla dzieci uczęszczających do placówki. Dzieci korzystają z toalety pod opieką opiekunki z odpowiedniej Grupy. W przypadku, gdy dziecko zgłosi potrzebę skorzystania z toalety będąc już szatni, rodzic powinien zaprowadzić je do odpowiedniej Grupy, żeby pod opieką wychowawczyni mogło skorzystać z toalety.

    26. Czy mogę odebrać dziecko podczas drzemki?


    Czas spędzony w żłobku jest bardzo intensywnym przeżyciem dla małych dzieci a sen w tym wieku jest kluczowy dla ich zdrowia. W trosce o prawidłowy rozwój maluszków nie wybudzamy dzieci z drzemki. W przypadku konieczności odbioru, prosimy wybrać czas przed lub po drzemce.

    27. Czy opiekunki odpieluchowują dzieci?


    Tak, przeprowadzamy w żłobku trening czystości. Czas i intensywność jest dostosowana do indywidualnych potrzeb, umiejętności i gotowości dzieci.

    28.
    Czy mogę przyprowadzić dziecko na kilka godzin?


    Tak. Dziecko w żłobku może przebywać do 10h dziennie, jednak to Państwo decydujecie ile godzin dziecko spędza w placówce. Ilość godzin nie wpływa na wysokość czesnego i wysokość dziennej stawki żywieniowej.

    29. Co się stanie jeśli nie odbiorę dziecka ze żłobka do godziny 17?


    W przypadku braku kontaktu z rodzicami dziecka i osobami upoważnionymi do odbioru dziecka z placówki, żłobek zawiadamia o fakcie Policję.

    30.
    Czy dziecko musi spać w żłobku?


    Czas spędzony w żłobku jest bardzo intensywnym przeżyciem dla małych dzieci a sen w tym wieku jest kluczowy dla ich zdrowia. Państwo decydujecie ile godzin dziecko spędza w placówce i może być odbierane przed drzemką. Ilość godzin nie wpływa na wysokość czesnego i wysokość dziennej stawki żywieniowej.

Data dodania: 2024-02-21 18:21:12
Data edycji: 2024-03-04 19:36:51
Ilość wyświetleń: 79

“Za każdym razem, gdy na świat przychodzi dziecko, świat jest tworzony od nowa”

Jostein Gaarder

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej